PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7}

Angielski pacjent

The English Patient
7,4 73 272
oceny
7,4 10 1 73272
6,1 15
ocen krytyków
Angielski pacjent
powrót do forum filmu Angielski pacjent

[Spoilery]
W powieści wyraźnie są to 3 lata: od 1939 (od momentu wypadku) do 1942 (kiedy Almasy może wrócić do jaskini).
A jakie wrażenie odnieśliście podczas oglądania filmu?

PerlaVermeera

To bardzo ciekawe. Książki nie czytałem, natomiast film widziałem wielokrotnie i muszę przyznać, że podczas jego oglądania nie odczułem aż tak ogromnego upływu czasu. To znaczy, w filmie, przynajmniej dla mnie, wygląda to tak, jakby od momentu pozostawienia Katharine przez Almasy'ego w jaskini do ponownego jego powrotu, upłynęło około 3-5 dni. Ciało Katharine nie ma wielkich oznak rozkładu, więc z pewnością rozłąka kochanków nie była w filmie aż tak długa.

Swoją drogą jestem ciekawy jak to wszystko by wyglądało, gdyby Minghella zdecydował się pokazać te 3 lata. Moim zdaniem, wówczas film byłby jeszcze bardziej wstrząsający, ale i tak jest to bez wątpienia wybitny dramat. Ostatni film, który naprawdę zasłużył na Oskara w kategorii "najlepszy film". Później Akademia nagradzała na ogół nie te obrazy, które najbardziej na to zasługiwały.

ocenił(a) film na 10
La_Pier

Film widziałam kilka razy. Ostatnio postanowiłam przeczytać książkę i ponownie obejrzałam film. I muszę przyznać, że jestem teraz pod wielkim wrażeniem tego, jak Anthony Minghella zdołał zamienić tę powieść (momentami niejasną i achronologiczną) w scenariusz.

Oglądając film również odniosłam wrażenie, że czas jaki minął jest o wiele krótszy (dni, góra tygodnie). Jednak w filmie scena, w której Almasy przekazuje Niemcom mapy i wraca po Katharine samolotem Madoxa na niemieckim paliwie, a także ta, gdy samolot z Almasy’m i ciałem Katharine zostaje zestrzelony przez Niemców, nie może mieć miejsca, jak rozumiem, w 1939 roku, ale dopiero wtedy, gdy Niemcy przebywali już w Afryce, czyli w latach 1941-43. Więc, jak widzisz, nie jestem do końca pewna, co do czasu, jaki upłynął (w filmie), a tym samym, co dokładnie działo się przez ten czas z głównym bohaterem. Zdecydowanie za długo to analizowałam, a i tak mam wątpliwości. Być może o to właśnie chodziło, aby przeszłość Almasy'ego pozostała dla widza nie całkiem jasna, nie w pełni odkryta.

Te niejasności czasowe w fabule filmu, jakie zauważam po lekturze książki w żadnym wypadku nie umniejszają dla mnie wartości obrazu. A jeśli chodzi o powieść Ondaatje, to mnie się bardzo podobała, napisana jest pięknym językiem, różni się od filmu, wymaga skupienia, ale pozwala szerzej poznać motywy postępowania bohaterów w poszczególnych sytuacjach.

PerlaVermeera

może rzeczywiście minęły 3 lata, a piękna Katherine była jedynie tym, co sam chciał widzieć.

ocenił(a) film na 9
PerlaVermeera

Scena początkowa lotu nad pustynią, w której wygląda jak niedawno zmarła, sugeruje, że w filmie w jaskini była krótko. Tj. Almasy zdążył jedynie dotrzeć do Anglików, zostać zabrany pociągiem, uciec do Niemców (choć po drodze skądś wziął mapy) no i polecieć do jaskini pływaków. Wychodzi na to, że dotarł kilkanaście godzin do kilku dni po jego śmierci.

ocenił(a) film na 10
KarolZet

Nie pamiętam już dokładnie książki, ale jeśli trzymać się faktów, to działania wojenne w Afryce podczas II wojny rozpoczęły się dopiero w czerwcu 1940r. (Niemcy się dopiero wtedy tam pojawili).
W filmie to rzeczywiście wygląda na kilka dni, może tydzień, jednak w praktyce, dokonanie tego wszystkiego przez Almasy'ego ciągu kilku dni byłoby niemożliwe.

ocenił(a) film na 9
Dympna

Czyli licencja poetika (czy jak to się pisze).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones